Dünya

İnsansız Araçlar İçin Sahte Şehir Kuruldu

22 Temmuz 2015 10:03

Bir şehir düşünün yaya geçidi var ancak yayalar yok, arabalar ve kamyonlar var sürücüleri yok. İnsansız araçlar için kurulan Mcity şehrine hoşgeldiniz. Geleceğin arabaları için araştırmacılar tarafından kurulan bu insansız...


Bir şehir düşünün yaya geçidi var ancak yayalar yok, arabalar ve kamyonlar var sürücüleri yok. İnsansız araçlar için kurulan Mcity şehrine hoşgeldiniz. Geleceğin arabaları için araştırmacılar tarafından kurulan bu insansız şehrin tek amacı sürücüz araçları test etmek. Bu kontrollü test ortamı Michigan üniversitesi tarafından Ann Arbor’da inşaa edildi. 20 Temmuz’da açılan şehir tam 24 futbol sahası büyüklüğünde ve küçük bir şehirde olabilecek herşey var tabii insanlar hariç. Şehrin her tarafında yollar, kaldırımlar, trafik lambaları, trafik işaretleri ve trafik sinyalleri var.

Hatta şehrin yaşam merkezi olarak kabul edilen binaları ve yemek salonları bile. Mcity’nin altında yatan fikir oldukça basit. İnsansız araçlar için yapılacak denemeler son yıllarda artış gösterdi. İnsansız araçlar gerçek dünyaya çıkmadan önce insansız bir ortamda test etmek. Michigan üniversitesinden Peter Sweatman burayı sürücüz araçların hızlı bir şekilde ve verimli olarak denenip bu sektördeki potansiyelin ortaya çıkabileceği güvenli, kontrollü, gerçekçi bir şehir olarak tasvir ediyor. Burası araçların hem birbirleriyle olan iletişimi hemde trafik unsurlarının birimleri ile olan iletişimin test edilebileceği gerçekten pontasiyeli olan bir yer. Her bayram yaşadığımız trafik facialarından sonra insansız araçlar hepimiz için insaniyetsiz araçlardan daha güvenli olacak.


İlginizi Çekebilir