Dünya

Yahoo, Eski Günlerine Mi Dönüyor? Büyük Karar…

22 Temmuz 2015 10:04

Geri dönmek için sürekli atılımlar yapan ama tam kıvılcımı çakacakken yarı yolda kalmayı başaran, vazgeçtiği satın almalardan sonra pişmanlıkları ile gündeme gelen Yahoo için her şey yoluna girecek mi? Google...


Geri dönmek için sürekli atılımlar yapan ama tam kıvılcımı çakacakken yarı yolda  kalmayı başaran, vazgeçtiği satın almalardan sonra pişmanlıkları ile gündeme gelen Yahoo için her şey yoluna girecek mi? Google ve diğer büyük teknoloji firmaları karşısında eski halinden eser kalmayan Yahoo hakkında Wall Street optimistik gözüküyor. Salı günü mesai saati bitiminden sonra Yahoo’nun ikinci çeyrek raporları açıklandı. FactSet’e göre ekonomi analistleri 18 sentlik hisse başına toplamda  1.032 milyar dolar kazanç bekliyor. Firmanın gelir çizgisi 1.01 milyon dolar ile 1.05 milyar dolar arasında geziyor. Diğer ödeme ayarlamalarını yaptıktan sonra Yahoo hala trafikte seyrediyor. Bu trafiğin son çeyrekte üretim maaliyetleri %300 yani yaklaşık olarak 183.1 milyon dolar gibi bir rakamla firmanın 87 milyon dolarlık faaliyet zararına katıldı.

Son 3 ayda Yahoo hisseleri %11 düşüşle 39.55 dolara geriledi. 8 Temmuz’dan beri şirketin menkul kıymeti ise hisse başına 2 dolardan daha fazla arttı. Buna göre şirket uzun zamandır yarış dışı kalmış gibi görünsede aslında hala oyunda diyebiliriz. Diğer büyük firmaların yanında adı yavaş yavaş eskiye çıkan Yahoo’da işler henüz bitmiş değil. Mobil tarafta yapacağı atılımlar ve satın almalarla durumu toparlama ihtimali yüksek olan Yahoo'ya analistlerin bu kadar olumlu bakma sebebi ise şirketin mobil alanda daha ciddi bir duruş sergilemesinden olabilir.


İlginizi Çekebilir