Gündem

Yaz sağanağı felç etti

24 Haziran 2015 09:25

Özellikle Anadolu yakasında etkili olan sağanak birkaç saat içinde çok sayıda su baskınına neden oldu. Üst geçidi su bastı. Dünyanın en büyük adliyesi de sular altında kaldıAnadolu yakasında sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağış kentte yaşamı adeta felç etti. Birkaç saat süren yağış nedeniyle vatandaşlar yollarda mahsur kaldı, çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Dünyanın en büyük adliyesinde de boğulma tehlikesi yaşandı.
Sabahın erken saatlerinde başlayan sağanak yağış Kartal, Maltepe, Sancaktepe, Çekmeköy ve Ümraniye ilçelerinde çok sayıda su baskınına neden oldu. Kartal Cevizli mevkiinde onlarca araç yollarda kalırken, D-100 Karayolu Gülsuyu ve Cevizli kavşaklarında biriken su nedeniyle İstanbul ve Ankara yönünde bir süre trafiğe kapandı. Göle dönen yollarda mahsur kalan vatandaşları ise itfaiye ekipleri kurtardı.
‘Tutuklular boğulur’
Sağanaktan en çok etkilenen yerlerden biri de dünyanın en büyük adalet sarayı olarak bilinen Anadolu Adalet Sarayı oldu.
Yağış nedeniyle adliyenin A Blok’unda elektrikler kesilirken, B Blok’teki kapalı otoparkı ise su bastı. Onlarca temizlik görevlisi suyu tahliye etmek için seferber oldu. Nezarethanelere dolan su yüksekliği birkaç metreye ulaşınca duruşması olan tutuklular tekrar cezaevine gönderildi. Başsavcılığın mahkemelere gönderdiği bilgi yazısında “tutuklular boğulma tehlikesi yaşayacağı” belirtilerek tekrar cezaevine gönderildiği ifade edildi.  
Bir kişi sele kapıldı
Sakarya’da ise sağanak yağış Aşağıdereköy Mahallesi’nde derenin taşmasına neden oldu. Oluşan selin sürüklediği kamyonun çarpıp hasar verdiği evde bulunan 38 yaşındaki Gülderen Altunburak sel sularına kapılarak öldü. Sel suları nedeniyle toprak yığınlarının sürüklediği ağaç kökleri nedeniyle karayolunda ulaşımın aksadığı belirtildi. İstanbul Metereoloji 1. Bölge Müdürü Ergün Güler, atmosferin yukarı seviyelerinde meydana gelen serin havanın etkisinden kaynaklanan yağışların aralıklarla ay sonuna kadar İstanbul’da etkili olacağını söyledi.


İlginizi Çekebilir